1.1 Vlastnosti algoritmu
Elementárnosť
Elementárnosť – postup je zložený z
Čo je elementárnosť v našom prípade? Celý postup pálenia pálenky je rozložený na 8 krokov, bodov. Takýto postup pálenia pálenky je pre človeka zrozumiteľný (človek vie, čo znamená „zozbieraj ovocie“), počítač by mu však nerozumel. Ide o spôsob zápisu – počítač pozná len niekoľko základných príkazov (sčítanie, výpis na obrazovku, nakreslenie bodu a iné) a z nich sa skladajú väčšie programy. Pri zápise algoritmu v „jazyku počítača“ treba potom brať ohľad na pomerne úzku skupinu použiteľných slov a presnosť zápisu algoritmu.
Determinovanosť
Determinovanosť – postup je zostavený tak, že v každom momente jeho vykonávania je jednoznačne určené,
Determinovanosť na príklade: Keď si vezmeme akýkoľvek bod algoritmu na pálenie pálenky je jasne určené, čo bude nasledovať.
Napríklad – bod 4 – ovocie nechaj prekvasiť. Po tomto bode nasleduje bod 5, ktorý nám hovorí nasledovné: ak je ovocie dostatočne prekvasené, tak pridaj kvasinky a nechaj ich pôsobiť, ak nie pokračuj v bode 4. Znamená to, že po bode 4 je jednoznačne určené, že nasleduje bod 5 a v bode 5 je jednoznačne určené, čo sa má stať ak nastanú dva prípady, buď ovocie ešte nie je dosť prekvasené – vtedy sa má zopakovať bod 4, alebo ovocie už je dosť prekvasené – vtedy sa pokračuje na bod 6. Žiadne iné možnosti bod 5 nedáva.
Rezultatívnosť
Rezultatívnosť – výpočet dáva po konečnom počte krokov výsledok. (správny výsledok pri riešení ľubovoľnej zo skupiny úloh, pre ktorú bol vytvorený) –
Táto vlastnosť algoritmov
V našom prípade, po vykonaní 8 krokov, vypálime z ovocia pálenku, čiže dosiahneme výsledok.
Konečnosť
Konečnosť – splnenie tejto vlastnosti má zabezpečiť, aby
Táto vlastnosť algoritmov sa vzťahuje na samotný výpočet a má zabezpečiť, aby výpočet vždy skončil. Existujú aj problémy, ktorých riešenie je síce konečné, ale nájdenie výsledku trvá dlho – šifrovacie algoritmy.
Hromadnosť
Hromadnosť – algoritmus je použiteľný na
Príkladom tejto vlastnosti je algoritmus na výpočet obsahu obdĺžnika.
Ako by sme postupovali? Zadaný máme obdĺžnik so stranami 6 a 9. Vymyslíme teda postup ako vyrátať obsah takéhoto obdĺžnika: S = 6 x 9 Tento algoritmus je jasný ale je nepoužiteľný pre žiadne iné vstupné údaje, ktorými sú dĺžky strán obdĺžnika. Preto je vhodnejší algoritmus v tvare S = a x b pričom a, b sú strany obdĺžnika, ktoré sa môžu meniť a používateľ algoritmu ich vždy na začiatku zadá ako vstupné údaje.
Efektívnosť
Efektívnosť – požiadavka, aby sa výpočet uskutočnil v čo
Príklad – potrebujeme zrátať pivové fľaše v prepravke. Môžeme postupovať viacerými spôsobmi. Buď budeme každú jednu fľašu rátať zvlášť a postupne – 1, 2, 3, 4, 5… alebo si zrátame počet fliaš v stĺpci, potom zrátame počet stĺpcov a čísla spolu vynásobíme. V oboch prípadoch prídeme k rovnakému výsledku. Avšak druhý spôsob je efektívny z hľadiska času a pravdepodobnosti pomýlenia sa.