Črevné a iné nákazy
Črevné a iné nákazy predstavujú zvláštnu skupinu nákazlivých ochorení, pri ktorých sa ich pôvodcovia vylučujú z ľudského tela prevažne stolicou, niekedy i močom.
Pri brušnom týfuse a paratýfuse dochádza vždy k sekundárnej kontaminácii. Zárodky sa prenášajú najčastejšie špinavými rukami, závadnou vodou, mliekom, mliečnymi výrobkami. Pôvodcom nákazy u brušného týfusu je Salmonella typhi a najčastejším zdrojom nákazy sú tzv. bacilonosiči, ktorí i po riadnej liečbe v 3 až 5 % z uzdravených osôb vylučujú týfové zárodky dlhodobo a niektorí aj doživotne. Pri paratýfuse nebýva tak často zdrojom nákazy človek, častejšie prenáša nákazu zviera a z neho získaná potravina.
Shigelóza (dyzentéria) je tiež nákaza sekundárna. Šíri sa špinavými rukami, infikovanou vodou alebo neumytým ovocím a zeleninou. Môžu ju tiež prenášať hlodavce. Shigelóza je prudko nákazlivé ochorenie postihujúce hrubé črevo. Charakteristické sú prudké a často vodnaté hnačky s prímesou hlienu a niekedy i krvi. Chorí majú zvyčajne ruky značne bakteriálne znečistené drobnými čiastočkami stolice.
Infekčný zápal pečene patrí rovnako ako predchádzajúce ochorenia k sekundárnym nákazám. Zdrojom nákazy je človek. Infekcia sa šíri hlavne priamo stykom a dotykom, ale tiež infikovanými poživatinami. Ako prevencia sa môže uplatniť dôkladná dezinfekcia toaliet i efektívne umývanie a dezinfekcia rúk po ich použití a pred zahájením práce s potravinami alebo pred jedlom.