Obezita

Ikona prostriedku iDevice Ciele
  • definovať pojem obezita
  • uvedomiť si zdravotné dôsledky obezity
  • vedieť klasifikovať hmotnosť podľa indexu telesnej hmotnosti (BMI)
  • vedieť určiť mieru rizika obezity pomocou indexov „pomer pás a boky“ a „obvod pása“

Ikona prostriedku iDevice Kľúčové slová

obezita, nadváha, energia, tuk, body mass index (BMI), pomer pás a boky, obvod pása, rizikové faktory


img434_3

Ako je to s obezitou u nás a vo svete?

Obezitu možno dnes zaradiť vo svete aj u nás medzi najrýchlejšie sa rozvíjajúce civilizačné ochorenie, ktoré je významným rizikovým faktorom pre vznik celého radu ďalších ochorení, najmä kardiovaskulárnych ochorení, nádorov, cukrovky 2. typu atď.

Na Slovensku a v Čechách zomiera v súvislosti s obezitou viac ľudí ako na choroby spôsobené fajčením. Súčasné údaje z jednotlivých národných štúdií naznačujú, že v európskych štátoch je 10 až 20 % mužov a 10 až 25 % žien obéznych. Najtragickejšia je však situácia v Severnej Amerike, kde obezita postihuje viac detí než kedykoľvek predtým. Znamená to, že zdravotné problémy, až donedávna postihujúce dospelých, napríklad cukrovka a vysoký krvný tlak, sú čoraz častejšie diagnostikované u detí. V celosvetovom merítku sú výrazné rozdiely v percentuálnom zastúpení obézneho obyvateľstva v jednotlivých krajinách. Veľmi vysoký počet je v USA, až 65 %, najnižší počet obéznych je v Japonsku, necelé 3 %. Podľa výsledkov CINDI má na Slovensku problém s nadváhou a obezitou až 1,5 milióna ľudí.

Podľa posledných údajov Programu ozdravenia výživy obyvateľstva je na Slovensku 12 – 13 % obéznych detí.

Ikona iDevice Pouvažujte

1. Prečo patrí Amerika ku krajinám s najväčším výskytom obezity?

img436_3

Ako ovplyvňuje obezita kvalitu života?

Obezita súvisí aj s mnohými zdravotnými komplikáciami, ktoré ovplyvňujú kvalitu života. Znamená to oslabujúce podmienky, napríklad osteoartrózu, dýchacie ťažkosti, ochorenie žlčníka, kožné ochorenia, neplodnosť mužov a žien ako aj komplikácie v tehotenstve (napríklad tehotenskú cukrovku, hrozbu cisárskeho rezu).

K psychologickým dôsledkom obezity patrí zníženie sebadôvery, úzkosťklinická depresia. Negatívne postoje voči obéznym môžu viesť k ich diskriminácii a zamietavému postoju v mnohých oblastiach života vrátane zdravotníckej starostlivosti či zamestnania.

Ako vzniká obezita?

Jednoducho povedané, obezita a priberanie na hmotnosti je dôsledkom energetického príjmu, ktorý dlhodobo presahuje energetický výdaj. Táto definícia sa najčastejšie vyjadruje rovnicou energetickej rovnováhy:

Príjem energie = výdaj energie ± zmena energetických zásob

organizmu

Energia nevzniká ani sa neničí, ale mení sa z jednej formy na inú; toto je jeden zo zákonov termodynamiky. Nadbytok energie sa ukladá v tele ako tuk. Hmotnosť pribúda, keď sa potravinami a nápojmi prijíma viac energie ako sa spotrebuje v rámci metabolizmu a telesnej aktivity (a rastu u detí). Keď sa konzumuje menej energie ako sa spotrebúva, dopĺňa sa energia z telesného tuku a hmotnosť klesá.

img438_3

Rovnica je síce jednoduchá, ale každá jej zložka je ovplyvnená mnohými faktormi. Napríklad energetický príjem závisí od apetítu, chuti potravín, ich zloženia (množstva bielkovín, tukov, sacharidov a alkoholu), psychologicko-sociálnych faktorov, kultúrnych vplyvov a dostupnosti potravín. Celkový výdaj energie závisí od faktorov ovplyvňujúcich metabolizmus jednotlivcov a ich telesnej aktivity počas zamestnania, v domácnosti a pri trávení voľného času. Uvažuje sa aj o genetických vplyvoch na príjem, výdaj a telesnú konštrukciu.

Ikona iDevice Pouvažujte

1. Pokúste sa vlastnými slovami definovať pojem obezita.

2. Konzumácia ktorých potravín prispieva k vzniku obezity?

Akými spôsobmi možno určiť mieru obezity?

Klasifikácia hmotnosti podľa indexu telesnej hmotnosti (BMI)

Index telesnej hmotnosti (body mass index – BMI vyjadrený v kg/m2) je dnes najrozšírenejšou mierou na vyjadrenie podváhy, nadváhy a obezity u dospelých. Počíta sa ako hmotnosť v kg vydelená štvorcom výšky v metroch.

BMI = hmotnosť (kg) / výška (m2)

Rozmedzie BMI (v kg/m2) podľa Svetovej zdravotníckej organizácie:

podhmotnosť

menej ako 18,5

normálna hmotnosť

18,5 – 24,9

nadhmotnosť

25,0 – 29,9

obezita 1. stupňa

30,0 – 34,9

obezita 2. stupňa

35,0 – 39,9

obezita 3. stupňa

nad 40,0


Nadváha je u detí vo veku 2 – 20 rokov diagnostikovaná na základe špecifickej BMI rastovej krivky vo vzťahu k veku a pohlaviu. Hodnota BMI medzi 85 – 95-tym percentilom podľa krivky hovorí o riziku nadváhy, BMI nad 95-ty percentil znamená obezitu.

img441_3

BMI však nenaznačuje nič o distribúcii tuku v organizme. Je to však dôležité, pretože zdravie neovplyvňuje iba množstvo alebo zloženie nadbytočnej hmotnosti, ale aj distribúcia v organizme, teda to, kde je prebytočný tuk uložený. U obéznych jedincov s prebytočným tukom uloženým okolo brucha („ľudia v tvare jablka“) je rozvoj zdravotných problémov, napríklad chorôb srdca a cukrovky pravdepodobnejší ako u tých, ktorí majú tuk uložený na bokoch a na zadku („ľudia v tvare hrušky“).

img442_3

Ako klinický postup identifikácie pacientov s kumuláciou tuku okolo brucha slúži dnes pomer pása a bokov (WHR = waist-hip ratio). Pás sa meria v najužšej časti a boky v najširšej. Za vysokú sa považuje hodnota WHR u mužov > 1,0 a u žien > 0,85.

Nedávny dôkaz naznačuje, že samotný obvod pása je výhodnejší a táto informácia je rovnako použiteľná. Obvod pása vykazuje tesnú koreláciu s BMI a WHR, pričom je vhodným ukazovateľom množstva vnútrobrušného tuku a celkového telesného tuku. Zmeny obvodu pása odrážajú zmeny rizikových faktorov infarktu a iných ochorení. Dospelo sa k názoru, že tam, kde je obvod pása u mužov väčší alebo rovný 94 cm a u žien väčší alebo rovný 80, by sa nemala telesná hmotnosť už zvyšovať, pretože sa tým zvyšuje riziko metabolických komplikácií. Odporúča sa zníženie telesnej hmotnosti, keď je u mužov obvod pása > 102 cm a u žien > 88 cm, pretože vtedy výrazne narastá riziko metabolických komplikácií.

Ikona otáznika pros. iDevice Vyberte správnu odpoveď

Index telesnej hmotnosti (BMI) charakterizuje:

  

a) vzťah medzi hmotnosťou človeka a jeho výškou

b)     rozloženie tukových zásob v rôznych častiach tela

c)     závislosť hmotnosti človeka od jeho veku

Ikona iDevice Aktivita „doplňovačka“

Človeka považujeme za obézneho, ak je jeho BMI viac ako kg/m2.

  

Ikona iDevice Pouvažujte

Trpí obezitou muž, ktorý meria 181 cm a váži 105 kg? Ak áno, ktorým stupňom?

img447_3

Ktoré faktory vplývajú na vznik obezity?

Nie všetky obézne dojčatá sa stanú obéznymi deťmi a nie všetky obézne deti sa stanú obéznymi dospelými. Kritické fázy rastu dieťaťa:

 

 

  • v prvom roku života dieťa enormne priberá na váhe. Je to dôležité pre jeho zdravý vývoj a väčšie tukové zásoby nemusia byť dôvodom pre obavy. Vo veku troch rokov sa spravidla stratia.
  • keď idú deti do školy, veľa sa mení, pohybujú sa menej. Požiadavky na ne rastú a tiež prichádza stres. To môže viesť k nahromadeniu kilogramov.
  • v puberte sa všetko vychyľuje z rovnováhy. Keď sa jedlo stane utešovateľom, môže aj stúpnuť telesná hmotnosť. Navyše jedlo, ku ktorému inklinujú mladí v tomto období obsahuje veľa cukrov a tukov.
  • Detská obezita je výsledkom interakcie nutričných, rodinných, psychologických a fyziologických faktorov.
img448_3

Dedičnosť: Nie u všetkých detí, ktoré nejedia nutričné jedlá, pozerajú niekoľko hodín televízor a sú relatívne inaktívne, sa rozvíja obezita. Naša telesná hmotnosť je stanovená v našom genotype. Prinajmenšom až do 70 %, tak odhadujú odborníci. Určitá súvislosť je patrná zo vzťahu obéznych rodičov a obéznych detí. Ak sa obezita vyskytuje u jedného rodiča, ich deti budú trpieť obezitou na 48 – 50 %, ak sú obézni obaja, pravdepodobnosť je až 70 – 80 %. Prirodzene, rodičia dávajú dieťaťu iba predispozíciu pre obéznosť. Dieťa môže ľahšie priberať, ale i nemusí. Či sa skutočne stane obéznym závisí tiež od mnohých iných faktorov.

Porucha kontroly pocitu hladu a sýtosti. V tomto kontrolnom systéme hrá dôležitú úlohu bielkovina leptín, ktorá naviazaním na špecifické receptory v hypotalame redukuje príjem potravy. U obéznych osôb existuje rezistencia na leptín.

img450_3

Podpora a reklama energeticky bohatých potravín – Palumbo a Dietz uvádzajú, že vplyv televízie na stravovacie návyky detí môže byť sprostredkovaný tromi typmi explicitných (zjavných) a implicitných (skrytých) správ. V prvom prípade je to televízna reklama, ktorá priamo ovplyvňuje rodinné nákupy potravín a konzumné správanie sa detí. Druhým typom je časté užívanie jedla v televíznych programoch, ktoré môže sprostredkovať skrytú správu o tom, že jedlo sa dá využívať na mnoho ďalších aktivít okrem uspokojovania hladu. A konečne tretí typ súvisí so zriedkavým výskytom obéznych detí a dospelých v televíznych reklamách alebo programoch, čo skresľuje závažnosť tohto problému v populácii a budí dojem, že konzumácia reklamovaného jedla nemá žiadny vplyv na zdravie alebo na stav výživy.

Rasová a etnická náchylnosť (v USA – náchylnosť na obezitu u hispáncov a afroameričanov, u nás najmä v rómskej populácii).

Životný štýl a sociálno-ekonomické faktory (výška príjmu, vzdelanie).

Faktory osobné (sebadôvera, osobnosť, psychiatrické poruchy).

img452_3

Sedavý spôsob života: najmä pozeranie TV, surfovanie po internete alebo hranie počítačových hier významne koreluje s výskytom detskej obezity. V roku 1999 sa zistilo, že 43 % stredoškolákov pozerá televízor viac ako 2 hodiny denne a zhruba 50 % všetkých detí vo veku 8 – 16 pozerá denne televízor 3 – 5 hodín. Obezita je vyššia u detí, ktorí pravidelne sledujú televízor nielen preto, že nevydávajú veľa energie počas sledovania, ale tiež kvôli súčasnej konzumácii vysokokalorických pochúťok.

img453_3

Ľahká prístupnosť stravy s vysokým obsahom tukov: zlé stravovacie návyky spôsobujú zaťaženie tela dieťaťa nadmerným prísunom kalórií. Deti uprednostňujú konzumáciu prázdnych kalórií ako sú hranolky, čipsy, hamburgery pred nutrične hodnotnými potravinami ako je ovocie a zelenina.

img454_3

Rodina: rodina pôsobí na utváranie stravovacích návykov, utváranie hodnotiacieho systému vo vzťahu k jedlu a spôsob stolovania. Z anamnestických dát detí vyplýva, že v skupine obéznych chlapcov je 35 % otcov a 85 % matiek obéznych. V skupine obéznych dievčat je 50 % otcov a 60 % matiek obéznych. Táto skutočnosť nasvedčuje tomu, že obezita nie je problém iba dieťaťa, ale vo väčšine prípadov ide o problém celej rodiny. Ďalšou závažnou skutočnosťou je pôsobenie rodiny na diétny režim, pohybové aktivity, zmeny stravovacích zvyklostí. Plnenie týchto náročných úloh je závislé na zrelosti a úrovni vzdelania rodičov.

img455_3

Prečo je obezita nebezpečná?

  • Nadmerná hmotnosť môže mať vážny vplyv na fyzický, mentálny, emocionálny a sociálny rozvoj.
  • v porovnaní s normálnymi deťmi trpia obézne deti takými chronickými ťažkosťami ako sú diabetes 2. typu, astma, vysoký krvný tlak, vysoký cholesterol, ateroskleróza, problémy s kĺbmi a spánkové apnoe
  • obezita u detí spôsobuje nielen telesné ťažkosti, ale ich významne sociálne a psychologicky stresuje. Deti v škole zažívajú veľkú sociálnu stigmatizáciu, často sú obeťou obťažovania, vylúčenia z aktivít, zastrašovania. Môžu tiež trpieť psychologickými poruchami, v zmysle samotárstva, zníženej sebadôvery, nesmelosťou, smútkom a nervozitou a zvyšujúcim užívaním alkoholu a tabaku.
img456_3

Medzi najzávažnejšie zdravotné dôsledky obezity u dospelých patria:

  • kardiovaskulárne choroby a cievne mozgové príhody
  • diabetes mellitus 2. typu (cukrovka 2. typu)
  • zhubné nádory – najmä maternice, žlčníka, krčku maternice, vaječníkov, prsníka, hrubého čreva u žien, zvýšené riziko nádorov hrubého čreva, konečníku a prostaty u mužov
  • spánkové apnoe – chorobné prerušovanie dýchania v spánku
  • artrózy – zvýšenie opotrebenie kĺbov, najmä v kolene, bedre a dolnej časti chrbtice
  • žlčníkové choroby – riziko ochorenia žlčníka a vzniku žlčových kameňov stúpa so zvyšujúcou sa telesnou hmotnosťou
img457_3

Ako možno obezite predchádzať?

Na zvládnutie tak komplexného ochorenia, akým je obezita, nepostačuje dodržiavanie len rôznych diét, ale je potrebné zavedenie tzv. komplexného manažmentu obezity, do ktorého patria nasledujúce princípy:

Výživa (zdravšia, menej energetická, menej tukov v strave)

Pohybová aktivita (najlepším cvičením na spaľovanie tukov je aeróbne cvičenie, chôdza, beh, tanec, jazda na bicykli, práca v záhrade, upratovanie v domácnosti, veslovanie, plávanie…).

Zmena životného štýlu (dlhodobá zmena životných návykov, stravovacích návykov, výber stravy, stravovací rytmus, počet denne prijímaných jedál, psychický stav pacienta, aktivita v zamestnaní, fajčenie, stres a pod.)

Farmakoterapia (už v prípade výskytu obezity)

img458_3

Výsledkom takéhoto komplexného manažmentu obezity je zníženie hmotnosti 5 – 10 %, ktoré je však dlhodobé, čo vedie:

  • k zníženiu rizika predčasného úmrtia o 20 %
  • k zníženiu rizika spôsobeného diabetom mellitom o 44 %
  • k zníženiu rizika úmrtia na nádorové ochorenie o cca 50 %.
Ikona otáznika pros. iDevice Vyberte správnu odpoveď

Základom redukčných diét pre zníženie telesnej hmotnosti je:

  

a) obmedzenie príjmu tukov a sacharidov pri zachovaní príjmu bielkovín

b) obmedzenie príjmu tukov a bielkovín pri zachovaní príjmu sacharidov

c) obmedzenie príjmu sacharidov a bielkovín pri zachovaní príjmu tukov

d) obmedzenie príjmu všetkých živín

Ikona iDevice Pouvažujte

1. Konzumácia ktorých potravín by sa mala obmedzovať pri redukčnej diéte?

2. Prečo k najzávažnejším zdravotným dôsledkom obezity patria srdcovo – cievne choroby? S ktorou zložkou v strave to môže súvisieť?

Ikona otáznika pros. iDevice Vyberte správnu odpoveď

Pri redukčnej diéte je dôležité, aby:

  

a) znižovanie hmotnosti bolo pozvoľné a doplnené telesným cvičením

b) človek obmedzil konzumáciu mastných jedál, nie je treba zvyšovať pohybovú aktivitu – človek sa dosť „nabehá“ pri domácich povinnostiach

c) znižovanie hmotnosti bolo čo najrýchlejšie

d) človek pravidelne cvičil bez nutnosti akéhokoľvek obmedzovania svojho jedálneho lístka

Ikona otáznika pros. iDevice Vyberte správnu odpoveď

Pri nesprávnej aplikácii redukčných diét môže vzniknúť mentálna bulímia. Jedná sa o:

  

a)     nedostatočné prekrvenie sliznice tenkého čreva

b)     usadzovanie cholesterolu v cievach a vznik vysokého krvného tlaku

c)     záchvatovité prejedanie a následné hladovanie

Ikona prostriedku iDevice Zhrnutie

Obezita je definovaná ako nadmerné ukladanie tuku v organizme. Vzniká nerovnováhou na strane príjmu (zvýšenie) alebo na strane výdaja (zníženie). Kľúčovým faktorom pre vznik obezity je zvýšený príjem tukov v našej potrave.

Obezita je sprevádzaná radom závažných pridružených ochorení ako je cukrovka, vysoký krvný tlak, srdcový infarkt, zvýšená hladina cholesterolu a tukov v krvi, nádorové ochorenia, artróza kĺbov, ochorenia žlčníka, psychické poruchy, gynekologické poruchy…

A kto by sa mal naozaj zamyslieť nad svojou hmotnosťou? Na určenie obezity a stupňa jej závažnosti so používa tzv. BMI (Body mass index). O obezite hovoríme vtedy, ak BMI > 30. Každý muž, ktorý má obvod pása väčší ako 102 cm, a žena s pásom nad 88 cm prekračujú rizikovú hranicu. Každé zvýšenie obvodu pása o 10 cm zvyšuje riziko infarktu o 20 %. Za vysokú sa považuje hodnota WHR (pomer pás a boky) u mužov > 1,0 a u žien > 0,85.

Ak pacienti schudnú, zmenšia sa u nich ďalšie riziká. Znížením hmotnosti o 5 – 10 % vedie k zníženiu rizika predčasného úmrtia o 20 %, k zníženiu rizika spôsobeného cukrovkou o 44 % a k zníženiu rizika úmrtia na nádorové ochorenie o cca 50 %.


Ikona prostriedku iDevice Doplňujúca literatúra

GAIL, G. 2003. Obezita. Bratislava : Ústav vědeckotechnických informácií pre pôdohospodárstvo : NOI, 2003. ISBN 80-89088-13-9.

SCHARFFENBERG, J. 1998. Civilizačné choroby. Vrútky : Advent Orion, 1998. ISBN 80-88719-90-9.

fzv.cz

www.obesita.cz

www.lpo.sk