Cukrovka

Ikona prostriedku iDevice Ciele
  • vedieť charakterizovať pojem cukrovka (diabetes mellitus)
  • pochopiť úlohu inzulínu pri trávení potravy
  • poznať rozdiely v prejave cukrovky 1. a 2. typu
  • vedieť rozlíšiť rizikové skupiny osôb pri cukrovke 1. a 2. typu
  • poznať komplikácie a možnosť im predchádzať

Ikona prostriedku iDevice Kľúčové slová

diabetes mellitus, cukrovka 1. typu a 2. typu, inzulín, komplikácie cukrovky, prevencia


Akú úlohu zohráva inzulín pri cukrovke?

Základnou príčinou vzniku tohto ochorenia je neschopnosť organizmu produkovať alebo efektívne využívať životne dôležitý hormón inzulín , ktorý je zodpovedný za premenu stravy na energiu. Dochádza k tomu vtedy, keď bunky produkujúce inzulín prestanú fungovať alebo nemôžu vytvoriť toľko inzulínu, koľko telo potrebuje.

img532_3

Sú dve možnosti:

  • inzulín sa netvorí vôbec, nazýva sa diabetes mellitus závislý od inzulínu (diabetes mellitus 1. typu). Vyvolávajúcimi príčinami nedostatku inzulínu je nenávratné poškodenie beta buniek pankreasu, ktoré produkujú inzulín, napr. vírusovou infekciou (mumps, infekčná mononukleóza, chrípka).

- objavuje sa častejšie v detskom veku

- predpokladá sa dedičná súvislosť

- pacienti sú nútení prijímať inzulín zvonka (injekčne)

- títo pacienti nie sú obézni

Detská cukrovka v našej populácii predstavuje okolo 52 prípadov na stotisíc detí do 14 rokov. Každý rok pribúda na Slovensku asi 120 nových pacientov, najčastejšie vo veku okolo 12 rokov. V posedných dvoch desaťročiach sme však zaznamenali nárast nových prípadov najmä u detí do 6 rokov.

  • inzulín sa tvorí, je však nedostatočne účinný, lebo cieľové miesta v bunkách, na ktoré má účinkovať, reagujú na jeho pôsobenie len slabo, alebo nereagujú vôbec. Označuje sa ako diabetes mellitus nezávislý od inzulínu (diabetes mellitus 2. typu). Na rozdiel od diabetes mellitus 1. typu sa zaraďuje medzi civilizačné metabolické ochorenia. Sú pre neho charakteristické nasledujúce súvislosti:

- ochorenie má genetickú determináciu

- vyskytuje sa skôr u starších osôb

- vyskytuje sa u osôb so sedavým spôsobom života, nevhodnými stravovacími návykmi, u osôb obéznych

- u osôb viac vystaveným stresom

- úpravou diéty a celej životosprávy je možné včas odstrániť prejavy bez nutnosti užívať inzulín

img534_3

Medzi rizikové skupiny ľudí (u ktorých sa môže s vyššou pravdepodobnosťou vyskytovať diabetes mellitus 2. typu) patria:

  • ľudia, ktorí majú v rodine diabetika
  • ľudia s nadváhou a ľudia obézni
  • ľudia s výskytom zvýšeného krvného tlaku
  • ľudia so srdcovým ochorením
  • ženy, ktoré porodili dieťa ťažšie ako 4 kg.
Ikona iDevice Pouvažujte

1. Vysvetlite podstatu pôsobenia inzulínu u človeka postihnutého cukrovkou a u človeka bez cukrovky.

2. Je možné nejakým spôsobom predchádzať vzniku cukrovky? Ak áno, ktorému typu? Ak nie, prečo.

Selfmonitoring pri diabete dnes už nie je komplikovaný proces: ide o monitorovanie hladín krvného cukru

Ikona prostriedku iDevice Monitorovanie hladín krvného cukru
Zobraziť obrázok:
 
Zobraziť obrázok:
 
Zobraziť obrázok:
 
img538_3

Existuje prevencia cukrovky ?

 

Dnes sa už vie, že ochoreniu cukrovkou 1. typu sa vyhnúť nemôžeme.
Predísť vzniku cukrovky 2. typu alebo ju aspoň oddialiť o niekoľko rokov však môžeme udržiavaním optimálnej telesnej hmotnosti, zmenou nezdravej výživy a životosprávy, vedúcej k poruchám metabolizmu, ku ktorým dochádza pri prejedaní, ponocovaní, konzumácií alkoholu, fajčení a podobne. To sú zlozvyky, ktoré môžeme celkom vylúčiť zo svojho života, pokiaľ chceme zdravo a spokojne žiť.

img539_3
Jednou z najčastejších komplikácií cukrovky je poškodenie zraku

Aké komplikácie môžu nastať?

Komplikácie diabetu sa často nazývajú „neskoré diabetické komplikácie“, pretože kým sa prejavia, môže prejsť niekoľko rokov. Sú to poruchy postihujúce hlavne oči, nervy, obličky a krvnú cirkuláciu. Diabetici by mali byť vyšetrení aspoň raz za rok, v súvislosti so zrakom, kontrolou nôh, obličkových funkcií, cholesterolu a krvného tlaku. Takto sa liečba môže začať hneď pri prvých príznakoch komplikácií.

Pri cukrovke sa často prejavujú nasledujúce komplikácie:

  • Diabetická neuropatia, pri ktorej pacient stráca cit v nohách, necíti teplo, chlad a bolesť
  • Diabetická retinopatia je poškodenie zraku, ktoré môže viesť až k slepote
  • Diabetická nefropatia je poškodenie obličiek, ktoré je veľmi nebezpečné aj z toho dôvodu, že môže viesť až k ich zlyhaniu
  • Diabetická angiopatia je postihnutie dolných končatín, ktorá často vedie ku gangréne, kedy je nutné končatinu amputovať
  • Cukrovka má vplyv aj na srdcovo cievny systém. Môže dôjsť k upchatiu cievy srdca a výsledkom je život ohrozujúci infarkt myokardu

Ako možno predchádzať komplikáciám?

 

Prvoradá je diéta: prvoradým liečebným zásahom u oboch typov cukrovky je úprava diéty, vytvorenie určitého režimu prijímania potravy a celková zmena životosprávy. Je vhodné vytvoriť si pravidelný návyk a dodržiavať určitú dobu jedenia s presnosťou na pár minút

img543_3

Bielkoviny: diabetici by nemali prijímať vyššie dávky bielkovín ako zdravý jedinec. Nadmiera bielkovín veľmi zaťažuje vylučovací systém (obličky), na ktorý je diabetik už z podstaty svojho ochorenia citlivý. Nadmerný príjem najmä živočíšnych bielkovín je nebezpečný. Bielkoviny živočíšneho pôvodu (mäso, mliečne výrobky, vajcia) sú koncentrovanými potravinami, nesúcimi v sebe vysoký obsah cholesterolu – pre diabetika veľmi nebezpečného. Vysoký prísun bielkovín je nevhodný aj preto, lebo bielkovinový metabolizmus spotrebúva vitamín B6 a zvyšujú sa nároky na prísun inzulínu

Tuky: diabetik musí obmedziť prísun všetkých, najmä však nasýtených živočíšnych tukov. Tuky by mali byť prijímané vo forme rastlinných olejov, orechov, rastlinných semien, ale tiež v obmedzenej miere. Denná dávka cholesterolu by nemala presiahnuť 300 mg, preto treba v čo najmenšom množstve konzumovať vnútornosti a vaječné žĺtky.

img545_3

Sacharidy a vláknina: pri diabetes mellitus 2. typu radia lekári obmedziť monosacharidy (jednoduché cukry, napr. cukor, džem, med, čokoládu, cukrovinky, zmrlinu). Ak je to nevyhnutné môže diabetik nahrádzať cukor náhradnými sladidlami. Sacharidy treba uprednostňovať v zloženej forme, z ktorej sa pomaly vstrebávajú (ryža, chlieb, ovocie, zemiaky, zelenina). Prijímanie sacharidov má byť počas dňa rovnomerne rozložené, aby sa pomaly vstrebávali a náhle nezvyšovali hladiny krvného cukru. Diabetik musí zvýšiť prísun vlákniny, ktorá pomáha udržať nízku hladinu cukru v krvi bez extrémnych výkyvov. Vlákninu obsahujú napríklad strukoviny, zelenina, ovocie, celozrnné obilninové výrobky.

Vitamíny a minerálne látky: pre diabetika sú dôležité vitamíny skupiny B, a to najmä vitamín B1, ktorý je dôležitý pri procesoch metabolizmu sacharidov z potravy, ďalej vitamín B6, pretože sa zdá, že ho diabetici potrebujú vo väčšej miere ako zdraví jedinci, z vitamínov skupiny B je dôležitý niacín, tento vitamín zosilňuje pôsobenie chrómu. V strave diabetika by sa tiež mali vyskytovať potraviny s obsahom vitamínu C, horčíka zinku.

Preč s nadváhou: úbytok hmotnosti predstavuje pre diabetikov prvý krok na ceste k uzdraveniu. Z dospelých cukrovkárov má 80 % nadváhu. Obezita môže viesť k zániku inzulínových receptorov, čo následne spôsobí, že cukor neprenikne do buniek a zostane v krvi. Niekedy stačí schudnúť 2 až 4 kg, aby sa stav chorého zlepšil.

img547_3

Telesné cvičenie: o kladných stránkach cvičenia netreba nikoho presviedčať. Diabetici však majú dvojnásobný dôvod na to, aby si precvičovali končatiny a nútili srdce k väčším výkonom. Fyzická aktivita posilňuje srdcovú činnosť, reguluje hladinu cukru v krvi a zlepšuje krvný obeh v rukách aj nohách. Pravidelným cvičením dochádza k znižovaniu hladiny „zlého“ cholesterolu a zvyšovaniu koncentrácie „dobrého“ cholesterolu. Fyzická aktivita zvyšuje počet inzulínových receptorov na povrchu buniek, čo znamená, že glukóza si ľahšie nájde cestu dovnútra bunky.

Stres: je pri cukrovke úhlavným nepriateľom, preto sa stresovým situáciám treba vyhýbať. Cukrovka ako chronická a ťažká porucha sama vyvoláva napätie u pacienta. Stres môže vplývať na cukrovku dvojnásobne destabilizujúco. Po prvé môže viesť k „skokom“ hladiny cukru v krvi, po druhé diabetici trpiaci na depresie často zabúdajú na závažnosť ochorenia a prestanú dodržiavať liečebný postup.

Starostlivosť o nohy je u diabetikov veľmi dôležitá.

img549_3

Kofeín, alkohol, fajčenie: treba vylúčiť všetky kofeínové nápoje i čokoládu, ktorá obsahuje kofeín. U potkanov v pokuse kofeín zvyšuje hladinu cukru veľmi výrazne. Zo stravy treba tiež vylúčiť alkohol. Podľa Americkej diabetickej spoločnosti môže diabetik skonzumovať maximálne 60 g vodky, 240 g vína alebo 700 g piva týždenne, aj to len počas jedla. Najlepšie je slabé pivo a víno, ktoré obsahujú menej sacharidov. Fajčiari majú vyššie nároky na inzulín ako nefajčiari, pretože nikotín spôsobuje sťahovanie ciev, čo zhoršuje krvný obeh.

Ikona iDevice Pouvažujte

1. V čom spočíva význam pohybu u ľudí chorých na cukrovku?

2. Ktoré vitamíny sú dôležité pri metabolizme sacharidov?

3. Aké stravovacie zásady by mali dodržiavať ľudia postihnutí cukrovkou?

Ikona prostriedku iDevice Zhrnutie

Cukrovka (diabetes mellitus) je choroba, ktorá so sebou prináša srdcovo-cievne komplikácie, ochorenia očí, poškodenie obličiek, nervov a objaviť sa môže aj tzv. diabetická noha. Dnes už nie je cukrovka len chorobou dospelých. Vo svete i u nás čoraz viac pribúda detských diabetikov.

Deti postihuje cukrovka 1. typu (od inzulínu závislá). Liečba prebieha formou diéty a inzulínom. Pre dospelých je typickejšia cukrovka 2. typu (od inzulínu nezávislá), ktorá postihuje najmä ľudí s nesprávnymi stravovacími návykmi, so sedavým spôsobom života a pod. Liečba spočíva v diéte, neskôr je tiež nutné podávať inzulín.

Prvoradým liečebným zásahom u oboch typov cukrovky je úprava diéty, vytvorenie určitého režimu prijímania potravy a celková zmena životosprávy. Úbytok hmotnosti predstavuje pre diabetikov prvý krok na ceste k uzdraveniu. V strave je nevyhnutné obmedziť prísun bielkovín, tukov a v príjme sacharidov sa treba vyvarovať jednoduchým cukrom a nahradiť ich cukrami zložitými. Z vitamínov sú dôležité vitamíny B1, B6, a niacín (B3), ktoré majú význam pri premene sacharidov. Treba sa jednoznačne vystríhať alkoholu, fajčeniu, kofeínu a stresu, ktorý môže vplývať na cukrovku dvojnásobne destabilizujúco.


Ikona prostriedku iDevice Doplňujúca literatúra

KOHOUT, P. 2001. Cukrovka. Pardubice : Filip Trend Publishing, 2001. ISBN 80-86282-15-5.

VOZÁR, J. 1998. Diabetes Mellitus. Bratislava : Slovak Academic Press, 1998. ISBN 80-88908-20-5.

DUB, O. – BROŽEK, I. 1983. Cukrovka od A do Z. Praha : Avicentrum, 1983. ISBN

www.cukrovka.sk