Pôsobenie inzulínu
Pôsobenie inzulínu u nediabetikov
Inzulín je hormón, ktorý pomáha bunkám tela vychytávať a metabolizovať cukor v krvi. Tvorí sa v pankrease, odtiaľ sa vylučuje do krvi a potom sa naviaže na inzulínové receptory na povrchu rôznych buniek (napr. svalových, tukových, pečeňových buniek). Keď sa inzulínová molekula naviaže na receptor, cukor môže vstúpiť do bunky. Inzulín možno považovať za kľúč, ktorý otvára bunku pre glukózu. Pri hladovaní, keď sme už nejaký čas nejedli, pankreas vylučuje iba malé množstvá inzulínu (tzv. bazálnu hladinu inzulínu) do krvi. Keď sa cukor v krvi po jedle zvyšuje, zvyšuje sa aj vylučované množstvo inzulínu. Takto sa každý prebytok cukru v krvi rýchle vychytá do buniek.
Pôsobenie inzulínu u nediabetikov
Pôsobenie inzulínu u diabetikov
Pri diabetes mellitus glukóza z potravy nemôže byť vychytávaná bunkami a to buď pre relatívny, alebo absolútny nedostatok inzulínu. Cukor teda zostáva v krvi, a preto má neliečený diabetik trvalo vysokú hladinu cukru v krvi = hyperglykémiu. Keď je hladina cukru v krvi veľmi vysoká, časť cukru prechádza do moču. Odtiaľ názov „diabetes“ čo znamená pretekať, a „mellitus“, čo je sladký ako med. Cukor so sebou strháva aj vodu a preto sa objaví nadmerné močenie. Pacient častejšie chodieva na toaletu, je viac smädný a začína tiež veľa piť. Môže sa na tento problém budiť aj v noci. Býva unavený, schudnutý, svrbí ho koža, občas nevidí ostro, môže odpadávať a dokonca aj stratiť vedomie. Nepríjemnými komplikáciami, ktoré sprevádzajú cukrovku býva aj pálenie a rezanie pri močení, kazivosť zubov a paradentóza, necitlivosť dolných končatín, alebo poruchy erekcie, hnačky a poruchy zraku.
Pri užívaní inzulínu sa môže stať, že hladina cukru v krvi klesne pod spodnú hranicu normálu t. j. 4,0 mmol/l. Tento stav sa nazýva hypoglykémia = veľmi nízka hladina cukru v krvi.
Stav hypoglykémie
Často vzniká pri predávkovaní inzulínom, tiež zmenou druhu a načasovania jedál. Treba si pamätať to, že hypoglykémia dosť často vzniká aj pri zvýšení telesnej aktivity pacienta. Sprievodnými znakmi a prejavmi hypoglykémie sú: slabosť, potenie, rozmazané videnie, tras a búšenie srdca. Sú pre pacienta varovnými príznakmi, ktoré môže odstrániť príjmom cukrov. Veľmi dôležité je pri hypoglykémii konzultovať s diabetológom následnú úpravu liečby.