Funkčné potraviny
poznať priaznivý vplyv črevnej mikroflóry na zdravie človeka
vedieť charakterizovať funkčné potraviny a podstatu ich výroby
poznať význam najdôležitejších funkčných potravín
črevná mikroflóra, funkčné ptraviny, probiotiká, prebiotiká, symbiotiká, špeciálne tuky, výrobky so zvýšeným obsahom vlákniny, omega vajcia, vajcia so zvýšeným obsahom selénu
S rozvojom civilizácie vo vyspelých ľudských spoločnostiach vzrastajú počty imunitne podmienených a s ochorením tráviaceho ústrojenstva spojených ochorení. Genetické faktory tieto zmeny vždy nevysvetľujú, predpokladá sa, že sa tu významne uplatňujú faktory vonkajšieho prostredia. Nezanedbateľnú úlohu v boji proti civilizačným ochoreniam má i zlepšenie výberu potravy. Potraviny nemusia byť len zdrojom energie, živín a ďalších látok, ale môžu byť i účinným prostriedkom, ktorý priaznivo ovplyvňuje zdravotný stav človeka. Pokiaľ takéto potraviny upravíme technologicky týmto smerom, alebo technologicky znížime obsah nutrične nežiadúcich látok, nesú označenie funkčné potraviny.
Aký má význam črevná mikroflóra človeka?
Prostredníctvom tráviaceho traktu sa od narodenia dostáva do organizmu človeka rada látok, ktoré organizmus potrebuje, ale i látok, ktoré môžu organizmu uškodiť. Veľký význam v týchto procesoch má črevná mikroflóra, ktorú tvoria baktérie osídľujúce tráviaci trakt človeka. Mikroflóra zažívacieho ústrojenstva je zložitý systém obsahujúci tisícky rôznych baktérií na ploche stokrát väčšej než je povrch ľudského tela. Niektoré baktérie sa v črevách nachádzajú neustále, iné prichádzajú s potravou a tráviacim traktom iba prebehnú. Počas jedenia prijímame živiny, ale aj mikroorganizmy, a niektoré z nich môžu byť aj patogénne.
Termín „črevná mikroflóra“ je súborné označenie pre všetky mikroorganizmy nachádzajúce sa v črevách.
Ľudský organizmus prirodzene vie, ako sa chrániť proti patogénom. Túto úlohu plní imunitný systém. Európski vedci študovali mikroflóru u dojčiat. Dieťa sa pred narodením vyvíja v sterilnom prostredí, preto je jeho tráviaci trakt takisto úplne bez mikróbov. Behom pôrodu dochádza k osídľovaniu zažívacieho ústrojenstva mikroorganizmami z pôrodných ciest a zvonka. Významnú úlohu tu hrá spôsob pôrodu, prostredie, do ktorého sa dieťa rodí, následná starostlivosť o dieťa, podávanie antibiotík.
Dojčenie podporuje správnu funkciu zažívacieho systému
Zloženie mikroflóry sa ustáli približne v priebehu dvoch rokov. V našich podmienkach vysokého stupňa hygieny je prenos mikroorganizmov obmedzený, a tým je oneskorené osídľovanie črevnej sliznice baktériami. Tá je potom málo stimulovaná k rozvoju správnej obranyschopnosti, a dieťa je potom málo odolné voči chorobám. Novorodenci, ktorí sú výlučne dojčení, sú oproti nedojčeným vo výhode, pretože majú v čreve prevažne mliečne baktérie (bifidogénne a lactobacilus) podporujúce správnu funkciu zažívacieho systému. U detí umelo živených sa vyvíja črevná mikroflóra, ktorá obsahuje vo väčšej miere i baktérie, ktoré pôsobia nepriaznivo, mliečnych baktérií prospešných pre črevo je menej.
Deti so svojím aktívnym prístupom k okoliu vrátane rovesníkov sú oveľa viac než dospelí vystavené vplyvom vonkajšieho prostredia, ktoré ovplyvňujú jeho zdravotný stav.
Už od skorého veku je preto nutné eliminovať pôsobenie niektorých faktorov, ktoré majú na organizmus nepriaznivý vplyv. Kontakt s vonkajším prostredím okrem kože zabezpečujú aj sliznice dýchacieho a tráviaceho traktu, ktoré sú často vstupnou bránou chorôb. Preto je samozrejmé, že sa máme snažiť tieto vstupné brány infekcie ochraňovať, podporovať prirodzený imunitný systém dieťaťa. Základom prevencie vzniku akýchkoľvek ochorení je správna životospráva.
Kde vznikla myšlienka potreby funkčných potravín?
Potravinové koncepcie v rozvinutých krajinách sa menia z niekdajšieho dôrazu na prežitie, nasýtenie a absenciu klasických chorôb z podvýživy k zvýšenému dôrazu na sľubné využitie potravín pre podporu lepšieho zdravia, čím pomáhajú znížiť riziko chronických ochorení, kardiovaskulárnych ochorení, niektorých onkologických ochorení a obezity. Dôležitou súčasťou tejto novej „koncepcie zdravého stravovania“ sú funkčné potraviny.
Myšlienka vyvíjať potraviny, ktorých pravidelnou konzumáciou by sa zamedzilo vzniku ochorení, vznikla v 80-tych rokoch v Japonsku. Hlavným dôvodom výroby funkčných potravín bol zvyšujúci sa vek japonskej populácie, a tým rastúce náklady na lekárske ošetrenie starých osôb.
Funkčné potraviny tvoria skupinu potravín:
- medzi konvenčnými potravinami a liekmi
- majú za cieľ ovplyvňovať prechodný stav medzi zdravím a chorobou
- mali by sa konzumovať preventívne, aby ku vzniku konkrétnej choroby nedošlo
- je to akákoľvek potravina, ktorá má pozitívny vplyv na zdravie jednotlivcov, na ich fyzickú výkonnosť alebo vyvoláva príjemný stav.
Kedy môžeme označiť potravinu za funkčnú?
V Japonsku, ktoré je na čele vo vývoji, výrobe a spotrebe funkčných potravín, musí funkčná potravina spĺňať tri podmienky:
- Je to potravina (nie kapsule, tabletky, či prášok) vyrobená z prirodzene sa vyskytujúcich prísad
- Mala by sa konzumovať ako súčasť dennej stravy
- Ak sa konzumuje, má špecifickú funkciu, ktorá spočíva v regulácii určitého procesu v tele,
- napr. posilňuje biologické obranné mechanizmy
- zamedzuje špecifickému ochoreniu
- napomáha uzdravovaniu
- usmerňuje fyzické a duševné stavy
- spomaľuje starnutie
Funkčná potravina je potravina modifikovaná takým spôsobom, že má viac priaznivo pôsobiacich zložiek, alebo sú do nej pridané nové priaznivé zložky, alebo škodlivé zložky sú nahradené alebo eliminované, alebo je do nej pridaná zložka, ktorá priaznivé účinky konzervuje.
Ako je to s legislatívou v oblasti funkčných potravín?
Legislatíva funkčných potravín veľmi zaostáva za ich výrobou a marketingom, takže je možné propagovať aj výrobky, o ktorých skutočnom účinku na zdravie nie je nič alebo len veľmi málo známe. Hlavnú dilemu pri uvažovaní o funkčných potravinách vyvoláva skutočnosť, že existujú na rozhraní medzi potravinami a liekmi. Profesor P. R. C. Howe preto navrhuje, aby pre funkčné potraviny platili tie isté smernice ako pre lieky. Znamenalo by to, že by výrobcovia mohli uvádzať na svojich výrobkoch alebo v reklame iba také údaje dotýkajúce sa vplyvu funkčných potravín na zdravie, ktoré by boli experimentálne preukázané.
Čo je podstatou výroby funkčných potravín?
Svetový trh s funkčnými potravinami rastie o 10 – 15 % s odhadom zárobku 34 – 37 mld. USD ročne. Na Japonskom trhu s potravinami je viac ako 2 000 rôznych výrobkov s certifikátom funkčných potravín. Je to spôsobené vysokou úrovňou výživovej kultúry Japoncov, ktorí uprednostňujú kvalitné potraviny s pozitívnym pôsobením na zdravie. V Európskej únii sa súčasný trh s funkčnými potravinami odhaduje na 6 mld. EUR, z čoho 37 % predstavujú potraviny s deklarovaným účinkom proti civilizačným ochoreniam a 23 % potravín posilňujúcich imunitný systém.
Pri výrobe funkčných potravín sa v podstate vychádza z bežných potravín, ktoré sa upravujú tak, že v nich dochádza k:
- zvýšeniu prirodzeného podielu fyziologicky účinných látok alebo
- zníženiu podielu zložiek nežiadúcich (napr. alergizujúcich) alebo
- pridaniu do potraviny nejakej funkčnej zložky, nahradeniu niektorej zložky inou, alebo zlepšeniu biologickej dostupnosti niektorej zložky alebo
- obohateniu potravín fyziologicky funkčnými prísadami, napr. vlákninou, oligosacharidmi, peptidmi, polynenasýtenými mastnými kyselinami, vitamínmi, minerálnymi látkami antioxidantami alebo mliečnymi baktériami
Najčastejším cieľom vylepšenia sú produkty dennej spotreby, pekárske výrobky a nealkoholické nápoje, ale dotýka sa to väčšiny potravinových kategórií.
Hlavné triedy funkčných potravinových zložiek
Funkčné potravinové zložky | Príklady | Preukázané zdravotné výhody |
Baktérie mliečneho kvasenia | Baktérie v kyseline mliečnej, bifidobaktérie | Podporujú črevnú mikroflóru a črevnú činnosť, redukujú hnačky a zápchy, posilňujú imunitný systém, znižujú cholesterol, redukujú črevné patogénny a onkologické ochorenia |
Oligosacharidy | Fruktóza, galaktóza, xylóza, odolný škrob, pektíny | Podobné ako sa uvádza pri probiotikách, navyše zvyšujú absorpciu vápnika a horčíka (redukujú osteoporózu) |
Vitamíny | Kyselina listová, B6, B12, D, K | Znižujú riziko kardiovaskulárnych ochorení, znižujú riziko osteoporózy |
Minerály | Vápnik, horčík, zinok | Znížené riziko osteoporózy, posilňujú imunitný systém |
Antioxidanty | Vitamín E, vitamín C, karotenoidy, flavonoidy, polyfenoly zeleného čaju | Znižujú riziko aterosklerózy, potláčajú rozvoj onkologických ochorení, znižujú oxidatívne poškodenie DNA a starnutie, protizápalové |
Proteíny, peptidy a aminokyseliny | Tripeptidy z mliečnych bielkovín | Znižujú krvný tlak, podporujú rast kostí a zubov, prevencia osteoporózy |
Mastné kyseliny | Omega-3 mastné kyseliny, kyselina gama-linolová | Znižujú riziko kardiovaskulárnych ochorení, potláčajú príznaky artritídy, potláčajú problémy v klimaktériu, znižujú riziko onkologických ochorení |
Fytochemikálie | Fytosteroly, β-glukán, izoflavóny, lignany | Znižujú hladinu krvného cholesterolu, môžu regulovať hormonálne poruchy a krvné návaly |
Príklady funkčných potravín
V Európe je skôr snaha uviesť na trh mliečne výrobky s probiotickými kultúrami, margaríny so zníženým obsahom cholesterolu, výrobky podporujúce imunitný systém a pomáhajúce zachovať zdravie ľudského organizmu.
V USA je trend vyvíjať výrobky znižujúce riziko kardiovaskulárnych chorôb, osteoporózy a artritídy, potraviny pre športovcov, energetické nápoje, potraviny s vysokým obsahom vlákniny a využiť komponenty potravín, ktoré nemajú výživovú hodnotu.
V Japonsku, domovskej krajine funkčných potravín, sú vo vývoji najďalej. Zaoberajú sa napr. mliečnymi výrobkami, ktoré by mali zlepšiť funkciu ľudského mozgu (schopnosť učenia sa a pamäť).
Najväčšími skupinami funkčných potravín v Európe sú probiotické potraviny, prebiotické potraviny a synbiotické potraviny, ktoré sú reprezentované skupinou kyslomliečnych výrobkov. Ide o potraviny zamerané na skvalitnenie mikrobiálnej flóry čriev a tak aj ľudského zdravia.
1. Aké kritériá musia spĺňať baktérie s probiotickým účinkom?
2. Akými potravinami je možné zabezpečiť prísun omega-3 mastných kyselín.V čom spočíva ich priaznivý účinok?
a) alergie | |
b) srdcovo-cievych chorôb | |
c) osteoporózy | |
d) cukrovky | |
e) obezity |
Obsah Se v jednom selénovom vajci je cca
µg, zatiaľ čo v obyčajnom vajci je obsah Se len cca 8 µg.Funkčné potraviny tvoria skupinu potravín medzi konvenčnými potravinami a liekmi a majú za cieľ ovplyvňovať prechodný stav medzi zdravím a chorobou. Mali by sa konzumovať preventívne, aby ku vzniku konkrétnej choroby nedošlo. Funkčná potravina musí spĺňať tri podmienky:
Je to potravina vyrobená z prirodzene sa vyskytujúcich prísad
Mala by sa konzumovať ako súčasť dennej stravy
Ak sa konzumuje, má špecifickú funkciu, ktorá spočíva v regulácii určitého procesu v tele, napr. posilňuje biologické obranné mechanizmy
- zamedzuje špecifickému ochoreniu
- napomáha uzdravovaniu
- usmerňuje fyzické a duševné stavy
- spomaľuje starnutie
Stále častejším spôsobom prípravy funkčných potravín je obohatenie bežných potravín napr. vlákninou, oligosacharidmi, peptidmi, polynenasýtenými mastnými kyselinami, vitamínmi, minerálnymi látkami antioxidantami alebo mliečnymi baktériami. Najčastejším cieľom vylepšenia sú produkty dennej spotreby (pekárske výrobky, mliečne výrobky, rastlinné tuky, vajcia a nealkoholické nápoje).
Zborník z vedeckej konferencie s medzinárodnou účasťou. Nitra : SPU, 2003 : Výživa a potraviny pre tretie tisícročie „Funkčné potraviny“ 2003. Nitra : Slovenská poľnohospodárska univerzita, 2004
HOLM, F. 2001. Zdravé črevá. Bratislava : Ústav vědeckotechnických informácií pre pôdohospodárstvo : NOI, 2001. ISBN 80-89088-02-3.
MAGULA, D. 2001. Výživa a zdravie. 1. vyd. Nitra : SPU, 2001. 159 s. ISBN 80-7137-948-4.