Legislatíva v oblasti funkčných potravín
V rámci Európskej únie nie je zatiaľ oficiálne prijatá koncepcia na proklamovanie zdravotnej účinnosti funkčných potravín, avšak sú pripravené návrhy, ktoré sa overujú a konzultujú. Na základe súčasných poznatkov odborné diskusie prebiehajú už i na pôde Codex Alimentarius a Európskej komisie, ktorá by problematiku mala legislatívne upraviť v r. 2006. Zatiaľ platí, že žiadne tvrdenie uvedené na výrobku nesmie byť zavádzajúce, nesmie sa používať tvrdenie súvisiace s chorobami a môžu sa používať len také tvrdenia o účinkoch potravín, ktoré sú vedecky podložené. Tvrdenie vzťahujúce sa ku zdraviu je naproti tomu povolené, ale je regulované ustanovením zakazujúcim zavádzajúce informácie.
Legislatívny pojem „funkčné potraviny“ nie je uzavretý viac-menej celosvetovo, okrem Japonska, kde sú právne definované od roku 1988. Od roku 1991 môžu funkčné potraviny prejsť schvaľovacím postupom za účelom získania oprávnenia pre používanie označenia „Potraviny pre špecifické zdravotné použitie“. V USA boli zavedené dva zákony ovplyvňujúce označovanie fortifikovaných potravín: v roku 1990 National Labeling Education Act (NLEA) a v roku 1994 Dietary Supplement Health and Education Act (DSHEA). NLEA povoľuje na obaloch potravín proklamovať zdravotné tvrdenia a tvrdenia o prevencii chorôb. Vyžaduje však, aby boli na etiketách výrobkov okrem zdravotných tvrdení uvedené aj fakty o výžive, odporúčaných denných hodnotách, jednotlivých zložkách a informácie o výživnom obsahu.
DSHEA vo vzťahu k funkčným potravinám umožňuje:
- reklamovať pozitívne účinky na klasické choroby z nedostatku živín
- popísať úlohu výživných alebo dietetických zložiek pri pôsobení na stavbu a funkciu ľudského organizmu
- charakterizovať mechanizmus, ktorým výživné alebo dietetické zložky pôsobia na podporovanie tejto stavby a funkcie
- opisovať všeobecný zdravotný prospech vyplývajúci z konzumácie výživných alebo dietetických zložiek
Ďalšími krajinami, v ktorých je upravený status funkčných potravín sú Čína, Brazília a Kanada.
Na Slovensku sa predávajú niektoré funkčné potraviny, väčšinou však zahraničného pôvodu. Aj v SR sa vyrábajú potraviny, ktoré spĺňajú zásady racionálnej výživy a preto by mali byť označené určitým logom. Zatiaľ u nás neexistuje zákon alebo vyhláška, ktorá by upravovala označovanie funkčných potravín.